POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 11. 3. 2022 10:43 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Ostatní vozidla

1B75 Penicillin: Pasivní dělostřelecký průzkumník

V letošním roce má dělostřelectvo ruské armády obdržet první dva průzkumné komplexy 1B75 Penicillin, které slouží pro zaměřování pozic nepřátelského dělostřelectva. Většina prostředků s tímto účelem funguje jako aktivní radiolokátory, ale Penicillin využívá odlišné principy, díky nimž patří mezi pasivní průzkumné prostředky.

1B75 Penicillin

Nejpoužívanější senzor pro přesné navádění palby proti dělostřelectvu protivníka reprezentuje dělostřelecký radiolokátor. Taková zařízení (jako v české armádě zavedený ARTHUR) sledují dráhy vypálených granátů a raket, podle nichž vypočítávají pozice nepřátelských zbraní, které potom ničí palba vlastního dělostřelectva. Zjevnou nevýhodu těchto systémů však představuje elektromagnetické vyzařování, kvůli němuž se samy stávají lákavými cíli. Ruská armáda však nedávno přijala do služby nový pasivní detekční systém.

Tepelné a zvukové senzory

Dávno před zrodem dělostřeleckých radiolokátorů se pozice nepřátelského dělostřelectva dala zjistit opticky či infračerveně (tzn. podle záblesků palby) a akusticky (tzn. podle hluku palby). Takto fungující prostředky se v omezené míře nacházejí ve výzbroji některých armád dodnes, ale v Rusku se před několika lety zrodil zcela nový systém na tomto principu, jenž kombinuje infračervené a akustické senzory. Obdržel oficiální název 1B75 Penicillin a označuje se i jako AZTK (avtomatizirovannyj zvukotěplovyj kompleks). Vyvinula jej firma NII Vektor, jež sídlí v Sankt-Petěrburgu, a sériové dodávky zajišťuje závod Roselektronika.

Komplex 1B75 vznikl pro fungování na armádním stupni velení a tvoří jej celkově šest stanic, a sice tři stanice 1B80 pro tepelné a zvukové snímání (ZTS, zvukotěplovaja stancija) a tři stanice 1B81, jež provádějí jen zvukové měření (ZMS, zvukometričeskaja stancija). První z typů používá osmikolové šasi KAMAZ-6350 a má skříňovou nástavbu s akustickými čidly a dále zvedací stožár, na němž se nalézá optoelektronický blok Penicillin-OEM od rostovské značky OAO ROMZ. Stanice typu 1B81 má šestikolový podvozek KAMAZ-5350 a na střeše její skříňové nástavby jsou usazena pouze akustická čidla. V nástavbách se nacházejí výpočetní prostředky pro zpracování signálů a systémy pro šifrované kabelové a bezdrátové spojení.

1B75 Penicillin

Schopnosti určování pozic

Komplet 1B75 Penicillin má být rozmístěn 2 až 3 km za čelním okrajem vlastních sil. Dokáže sledovat úsek fronty široký cca 20 km a určovat pozice minometů vzdálených až 10 km, popř. pozice houfnic vzdálených 18 km, popřípadě pozice odpalovacích zařízení taktických raket ve vzdálenosti až 40 km. Přesnost určení pozic odpovídá 0,5 až 0,6 % vzdálenosti a chyba určení azimutu činí max. 1,5 úhlové minuty. Vedle projevů nepřátelské palby může systém Penicillin sledovat efekty výbuchů granátů a raket vlastního dělostřelectva, resp. získávat zpětnou vazbu o jejich účinnosti. Příprava k činnosti s kabelovým spojením trvá do 60 minut a při bezdrátové komunikaci jen 30 minut. Systém může pracovat nepřetržitě až 18 hodin.

Vznikla i jednodušší podoba 1B76, jež obsahuje jen dvě zvukové stanice 1B81 a slouží pro stupeň pluku, kdežto na úrovni divize pracuje starší zvukový systém 1B33 (neboli AZK-7 Mezotron), do kterého patří trojice stanic a výpočetní středisko na podvozcích Ural-43203. Systém 1B75 v listopadu 2018 dokončil vojskové zkoušky, byl oficiálně přijat do výzbroje a v letošním roce mají být dodány první dvě sériové sestavy. Výhledově se předpokládá přesun na obrněné podvozky, protože na výstavě Armija-2018 se objevily modely zobrazující podobu na platformě KAMAZ Tajfun-K. Stanice 1B80 se stožárem má dostat osmikolový podvozek K-63988, zatímco stanici 1B81 má stačit šestikolové šasi odvozené z obrněnce K-63968.

1B75 Penicillin

Lukáš Visingr

Publikace: ATM 7/2020

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.prosince 1741 – Bavorský kurfiřt Karel Albrecht, který neuznával pragmatickou sankci a sám si činil nároky na habsburské dědictví, se prohlásil v Praze českým králem.

7.prosince 1941 zaútočili -japonci na Pearl Harbor

7.prosince 1383 – zemřel Václav Lucemburský, nevlastní mladší bratr Karla IV., vévoda lucemburský

Poslední komentáře

odpověděl na komentář #322 v Nevysídlené Sudety
Tak v tom případě je nutné odsunout Rusy z Ukrajiny, když je to takto jednoznačné.
přidal komentář v BTR-90
👍
přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...