VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 18. 10. 2023 14:06 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: ÚTOČNÉ PUŠKY

FX-05: Zbraň proti mexické narkomafii

FX-05 Xiuhcoat

Nejrozšířenější služební zbraní vojenských i policejních sil v Mexiku je dosud německá puška H&K G3. Ve výzbroji některých speciálních jednotek, které se účastní kruté války proti tamní narkomafii, se ovšem vyskytuje pozoruhodně široké spektrum jiných zbraní, mezi které náleží např. česká puška CZ 805 BREN a málo známá zbraň domácí výroby FX-05 Xiuhcoatl. Jedná se o výsledek snahy nahradit G3, která se v Mexiku vyrábí licenčně, samozřejmě však již patří mezi zastaralé vzory. Státní firma DGIM (Dirección General de Industria Militar) proto někdy na přelomu století zahájila projekt vývoje domácí útočné pušky, která se evidentně inspirovala německou zbraní H&K G36.

FX-05 Xiuhcoat

Podobnost byla natolik silná, že německá firma obvinila Mexiko z ilegálního kopírování. Spor byl následně urovnán, protože se údajně ukázalo, že nová puška, která se oficiálně představila v roce 2006 pod názvem FX-05 Xiuhcoatl („Ohnivý had“), nemá žádné patentované řešení G36, ale podrobnosti nové konstrukce i detaily ujednání s německou společností pořád zůstávají tajné. Rozhodně se ovšem nedá popřít, že přinejmenším vzhledově se mexická puška té německé podobá opravdu nápadně. FX-05 užívá střelivo ráže 5,56 mm ze zásobníků na 30 ran a dodává se v pěti variantách, jež kromě obvyklé útočné pušky a karabiny zahrnují i ultra-krátkou karabinu pro skryté nošení a dvě provedení s delší hlavní, a sice pušku pro přesnou palbu a lehký kulomet. Mexická vláda se puškou FX-05 velice pyšní a zdůrazňuje ryze domácí původ, resp. stoprocentní produkci v Mexiku, ačkoli zjevně zaostává za splněním slibu, že do roku 2018 by měly nové FX-05 v armádě kompletně vystřídat zbraně G3, jelikož i dnes bývá starší puška německého původu vidět častěji.

FX-05 Xiuhcoat

FX-05 Xiuhcoat

Publikace: Přežít – Guns & Survival Speciál 7/2019: Útočné pušky

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.července 1909 přeletěl Louis Blériot jako první kanál La Manche. “Nic jsem neviděl. Ani Francii, ani Anglii. Byl jsem sám, byl jsem ztracen. Pak jsem spatřil Doverské útesy!”

25.července 1564 zemřel Ferdinand I. Habsburský, český král v letech 1526-1564

Poslední komentáře

Potřeba financováníPro váš dům,Pro vaši firmu,Chcete-li koupit auto,Chcete-li koupit motocykl,Chcete-li vytvořit vlastní...
přidal komentář v Canon de 75 Modèle 1897
I a Y dělá autorovi značné problémy.
přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ