Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, teď jsem vyhrál svoji první hru, ale nezvýšila se mi úroveň mého účtu. Co musím udělat,...
Gray Fox přidal komentář v BTR-50
Prolinkování v článku odkazuje na neplatné umístění.
Michal Kroužek přidal komentář v FG 42
Přidal jsem pár fotografií.
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Na stránkách Vojenského historického ústavu Praha je už také článek s informacemi ohledně prohlídky muzea.https://www.vh...
Ryšák přidal komentář v Centurion
Ženijní tank vycházející z Centurionu nebo OT vzniklé jeho přestavbou jsou stále ve službě. To ukazuje na mimořádné kval...

VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 26. 4. 2012 17:43 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: SAMOPALY

Heckler & Koch MP5

MP5

Samopal MP5 kombinuje spolehlivost, vysokou palebnou sílu a celkem velký účinný dostřel. Díky malému zpětnému rázu, a to i při střelbě dávkou, má vynikající přesnost. Kvůli tomu všemu je velice oblíbený, především u pořádkových a speciálních jednotek. Konstrukčně spíše připomíná útočnou pušku, ale jako samopal používá pistolové náboje ráže 9 mm. 

  Vývojové práce začali konstruktéři firmy Heckler & Koch T. Möller, M. Guhring, G. Seidl a H. Baureuter v roce 1964 pod firemním označením HK54. Do služby byl samopal MP5 (Machinenpistole 5) zařazen během roku 1966 k německé policii, Bundesgrenzschutz a ke švýcarské policii. Většího rozšíření se zbraň dočkala až během 70. let po nárustu teroristických aktivit. Během doby prošla zbraň vylepšena a od původního modelu se v mnoha prvcích výrazně liší. Představeno bylo také nespočet verzí, z nichž nejvýznamější jsou v roce 1974 představená MP5SD vybavená tlumičem a pro požadavky jihoamerického trhu v roce 1976 zkonstruovaná zkrácená verze MP5K.

  První akcí, kde byla zbraň nasazena, bylo osvobození uneseného letadla v Mogadišu protiteroristickou jednotkou GSG-9 v roce 1977. Následně samopal proslavila SAS při osvobozování íránského velvyslanectví v Londýně 30. 4. 1980. V současnosti jsou tyto zbraně různých verzí ve výzbroji policie, protiteroristických a armádních jednotek ve více než 50 zemích světa. Licenčně se vyrábí nebo vyráběla ve Francii, Mexiku, Pákistánu, Řecku, Íránu, Saúdské Arábii a Turecku.

37,8 kB 73,7 kB

Technický popis

 Konstrukce samopalu je podobná útočným puškám firmy Heckler & Koch, má ale kratší 225mm hlaveň a komora je uzpůsobená pro pistolové náboje 9x19 mm Parabellum. Ústí hlavně je opatřeno QD tlumičem bez kompenzátoru, který nahradil dřívější dvoudrážkový kompenzátor. Jednotlivé části jsou lisované z ocelového plechu, pouzdro spušťadla, pažba, předpažbí a pistolová rukojeť jsou plastové. Původně byla pažba tvořena kovovým rámem s plastovou patkou. V pouzdru spušťadla je bicí ústrojí s kladívkem, odpruženým úderníkem, spouštěcí ústrojí a šachta pro zásobník.
  Zásobník je schránkový dvouřadý vyrobený z plechu. Standardní zásobník je pro 30 nábojů, ale pro zkrácené verze zbraně byly vyvinuty zásobníky na 15 a 10 nábojů. Dříve používaný přímý zásobník byl v roce 1978 nahrazen zakřiveným. Páčka pro uvolnění zásobníku je za zásobníkovou šachtou.
  Závěr je polouzamčený válečkový, uzamyká se dosednutím čela závorníku na vstupní čelo hlavně a posunutím závěrového klínu vpřed mezi uzamykací válečky, které rozevře a silou vratné pružiny je zatlačí do plošek v pouzdře. Po výstřelu je závěrník plyny tlačen vzad, otevření brání válečky. Zpětný ráz je redukován klínem a pouzdrem. Zaoblené plošky vytlačují válečky, a tím i klín mezi nimi, a závěr se otevírá když jsou válečky plně vytlačeny z pouzdra. Pro zabránění trhání nábojnice při počátečním pohybu závorníku vzad je komora vybavena tzv. Revelliho drážkami. Kvůli střelbě s uzavřeným závěrem se hlaveň při dlouhé střelbě přehřívá. Další nevýhodou je absence záchytu závěru v zadní poloze po vystřelení posledního náboje (netýká se MP5/10).
  Režimy palby u starších verzí umožňují střílet buďto pouze jednotlivými ranami (Safe - Semi Auto), jednotlivými ranami nebo dávkou (Safe - Semi Auto - Full Auto), novější verze pak navíc 3ranými dávkami (Safe - Semi Auto - 3 Round Burst - Full Auto). Ovládání režimu palby a pojistky je u novějších verzí oboustranné.
  Mířidla jsou klasická pušková, stavitelná, s muškou v kulatém chránítku a otočným válcovým hledím. Zbraň je možné vybavit různými optickými zaměřovači včetně nočních a nejrůznějším příslušenstvím včetně laserových zaměřovačů, kolimátorů, svítilen atd.

Verze

MP5A1 - základní verze. 27,7 kB
MP5A2 - verze s pevnou pažbou. 23,3 kB
MP5A3 - verze se zasunovatelnou pažbou. 23,0 kB
MP5A4 - verze s pevnou pažbou a střelbou dávkou 3 ranami. 52,7 kB
MP5A5 - verze se zasunovatelnou pažbou a střelbou dávkou 3 ranami.
MP5SFA2/A3 - MP5A2/A3 se střelbou jednotlivými ranami bez možnosti střelby dávkou. 20,9 kB
MP5N - verze pro US Navy s antikorozivním potahem, zasunovatelnou opěrkou a závitem na hlavni pro tlumič. Představena byla v roce 1988. 33,4 kB
MP5F - nejnovější verze z roku 1999, vyráběná licenčně ve Francii, s mírnými úpravami včetně nové pažby, přední kolmé rukojeti a závěru se silnější pružinou a klínem kvůli použití silnějšího náboje. 41,1 kB
MP5K - zkrácená verze uzpůsobená pro skryté nošení pod oděvem a v zavazadlech. Kromě standardního jsou k dispozici zásobníky na 15 nebo 10 nábojů.
MP5KA1 - MP5K s hladkým povrchem a malými železnými mířidly.
MP5KA4 - MP5K bez pažby, s přední rukojetí a se střelbou dávkou 3 ranami.
MP5KA5 - MP5KA1 se střelbou dávkou 3 ranami.
MP5K-N - zkrácená verze MP5N. 30,4 kB
MP5K-PDW - Personal Defense Weapon - zbraň pro osobní obranu, představená v roce 1991, se skládací opěrkou a závitem na hlavni pro tlumič, určená především posádkám tanků, obrněných vozidel, vrtulníků... 24,1 kB
MP5SD1/2/3 - verze s vestavěným dvoukomorovým tlumičem hluku (Schalldämpfer), bez pažby/s pevnou/zasunovatelnou pažbou. 37,4 kB
MP5SD4/5/6 - MP5SD1/2/3 se střelbou dávkou 3 ranami. 47,8 kB
MP5/10 - verze uzpůsobená pro střelbu municí 10mm Auto (10x25 mm) s více než dvojnásobnou úsťovou rychlostí oproti 9mm nábojům. Náboje jsou v průhledném přímém plastovém zásobníku. Díky novému náboji je zbraň účinnější proti neprůstřelným vestám a do 150 m může být účinně použita jako odstřelovačka. Pro použití v noci může být samopal vybaven tritiovými mířidly. Zbraň byla vyvinutá v roce 1992 pro FBI a v současnosti se již nevyrábí. Tuto verzi proslavila kniha Toma Clancyho Rainbow Six, kde je nesprávně označována jako MP10.
MP5/40 - verze uzpůsobená pro střelbu municí .40 S&W (10x22 mm). Představena byla společně s MP5/10 v roce 1992 a stejně jako tato verze přestala být v roce 2000 vyráběna.
MP5PT - cvičná verze pouze pro plastové tréninkové náboje. Ostrou munici používat nemůže.
HK94A2 - MP5SF s pevnou opěrkou a delší 406mm hlavní určená pro civilní trh.
HK94A3 - HK94A2 se zasunovatelnou pažbou. 31,9 kB
SP89 - pouze poloautomatická verze MP5K s předním držadlem představená v roce 1989 a určená pro civilní trh.

MP5A3
země původu Německo  
výrobce Heckler & Koch
hmotnost prázdné / plné zbraně 3,08 kg / 3,25 kg
délka 700 mm
délka se zasunutou pažbou 550 mm
délka hlavně 225 mm
výška (se zásobníkem) 260 mm
šířka 50 mm
počet drážek 6
náboj 9x19 mm
kapacita zásobníku 10/15/30 nábojů
kadence 800 ran/min.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.prosince 1741 – Bavorský kurfiřt Karel Albrecht, který neuznával pragmatickou sankci a sám si činil nároky na habsburské dědictví, se prohlásil v Praze českým králem.

7.prosince 1941 zaútočili -japonci na Pearl Harbor

7.prosince 1383 – zemřel Václav Lucemburský, nevlastní mladší bratr Karla IV., vévoda lucemburský