VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 6. 3. 2021 10:00 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: PISTOLE A REVOLVERY

Mauser HSP

Mauser Hsc

Mauser HSC

Před válkou byla široce používána jiná pistole Mauseru a to HSC u armády i policie, HSC začala být vyráběna v Německu znovu koncem 60. letech, ale v polovině 70. byla její výroba ukončena.

Po válce došlo k přesunu obráběcích strojů a personálu do Francie, v 60. letech začala snaha Mauseru obnovit výrobu jako tomu bylo před válkou pro polici a armádu, ale potýkal se s nedostatkem zkušených pracovníků ve vývoji. 

HSP (Hahn-selbstlade Pistole) je poslední pokus značky Mauser vyhrát kontrakt na služební pistoli. Vznikla v reakci na specifikaci západoněmecké policie na novou kompaktní pistoli z roku 1976. Podle specifikace mělo jít o pistoli o hmotnosti do 1 kg, a rozměry do limitu 180 x 130 x 34 mm. Tyto specifikace byly později změněny. Mělo jít o náhradu za Walther P38 P1 i jiné modely. V soutěži se návrh Mauseru utkal s výrobky společností Walther (P5), Heckler & Koch (PSP) a SIG-Sauer (P225). Předpokládá se, že bylo vyrobeno až 20 pistolí pro zkoušky policií, ale pro problémy s životností byly vyřazeny z výběrového řízení. Požadovaná životnost činila 10 000 ran. Projekt pistole Mauser HSP byl ukončen v roce 1983. Policie jednotlivých spolkových zemí apod si vybraly podle svých preferencí. Walther P5 se tak dostal do výzbroje policie Bádenska-Württemberska, Porýní-Falcka a uspěl také v Holandsku.

Pistole HSP byla konstruována pro náboj 9x19 mm a vznikla v "plné" velikosti s hlavní o délce 86 mm a jako kompaktní pro důstojníky v civilu. Rám byl pro obě varianty shodný. Zásobník měl kapacitu 8 nábojů. SIG-Sauer pod označením P6 přijaly do výzbroje policejní sbory sedmi německých spolkových zemí, dále pak pohraniční a železniční policie a Spolkový kriminální úřad (Bundeskriminalamt). SIG-Sauer P7 vzhledem k vyšší ceně přijaly spíše speciální jednotky jako GSG9.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.

2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.

2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.

2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.

Poslední komentáře

přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.