Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.

VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 15. 10. 2015 8:00 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: OSTATNÍ

M202 FLASH: Raketomet pro hrdinu

M202 FLASH (Flame Assault Shoulder Weapon)

V kultovním akčním filmu Komando předvedl Arnold Schwarzenegger širokou škálu palných zbraní, mezi nimi i velký čtyřhlavňový raketomet, jenž sehrál klíčovou úlohu ve dvou akčních scénách. Na rozdíl od dalších položek z arzenálu svalnatého hrdiny není tato neobvyklá zbraň příliš známá, zřejmě proto, že se ve výzbroji americké armády nacházela jen poměrně krátkou dobu. Málokdo proto ví, že navzdory dojmu (podpořenému právě i filmem Komando) nejde o protitankovou zbraň, nýbrž o reaktivní náhradu plamenometů.

M202 FLASH (Flame Assault Shoulder Weapon)

Příbuzný pancéřovky M72

Klasické plamenomety, které využívaly princip tlakového vystřikování zápalné směsi, byly už krátce po druhé světové válce považovány za zastaralé, zejména kvůli svému malému dosahu, jenž nepřesahoval sto metrů. Začala se tedy hledat vhodná náhrada. Tou se staly tzv. reaktivní plamenomety, tj. přenosné bezzákluzové zbraně, které vystřelují munici se zápalným účinkem na podstatně větší vzdálenost. Konstrukčně se blíží ručním pěchotním protitankovým zbraním (pancéřovkám), ovšem namísto kumulativní protipancéřové hlavice mají hlavici zápalnou. Asi nejznámější jsou ruské prostředky řady RPO (více ve Střelecké revue 9/2008), avšak podobné typy jsou známy i z USA. V roce 1972 tam vznikla pozoruhodná zbraň jménem XM191, která byla posléze testována ve Vietnamu a ze které byla poté vyvinuta sériová verze M202 FLASH (Flame Assault Shoulder Weapon), jež byla zavedena do výzbroje na přelomu 70. a 80. let. Je to de facto lehký, opakovaně použitelný čtyřhlavňový raketomet ráže 66 mm. Jeho konstrukce vykazuje velikou příbuznost se známou „rozkládací“ pancéřovkou M72 LAW, což není žádná náhoda. Raketa M74, což je základní munice pro M202, byla skutečně odvozena od střely, jež se odpaluje z M72, ale je opatřena zápalnou, nikoli protipancéřovou náloží. Ve zkušební verzi XM191 byla hlavice plněná napalmem, ovšem sériové rakety pro M202 mají náplň látky TPA (Thickened Pyrotechnic Agent). Chemický název této sloučeniny zní trietylaluminium a jedná se o tuhou organicko-kovovou hmotu, která při hoření vyvíjí teplotu mezi 1800 a 2200 °C. Při dopadu rakety se TPA rozptýlí v poloměru asi 20 m a kromě obrovského zápalného účinku se projevuje také pronikavým a psychologicky působivým zábleskem. Mj. právě proto si armáda od zbraně M202 slibovala poměrně hodně.

M74

Technické parametry

Podobně jako M72 je také raketomet M202 vyroben převážně z plastu, takže nenabitý váží jen 5,22 kg a nabitý 12 kg. Čtveřice raket M74 je spojena do jednoho celku, jenž se naráz zasouvá do těla raketometu. Prázdný raketomet měří na délku 686 mm, nabitý 883 mm. Samotná střela M74 je dlouhá 535 mm a váží přibližně 1,36 kg, z čehož zhruba polovina připadá na zápalnou nálož; rychlost letu se pohybuje okolo 115 m/s. Raketomet M202 využívá jednoduchá optická mířidla nastavitelná do 200 m, maximální balistický dostřel však činí až 750 m. Dokumentace říká, že s pravděpodobností 50 % lze střílnu bunkru zasáhnout na 50 m, běžné okno na 125 m, automobil na 200 m a pěchotní družstvo na 500 m. Zpětný výšleh v okamžiku výstřelu vytváří za raketometem M202 nebezpečnou zónu do vzdálenosti zhruba 15 m. Kromě zápalných raket byla vyvinuta i střela XM96 se slzným plynem (CS) pro potlačování demonstrací, ta se ovšem nikdy nedostala do výzbroje. Zkušební raketomet XM191 byl údajně schopen vystřelovat také protipancéřovou munici z pancéřovky M72, avšak pro sériový typ M202 oficiálně existuje jen jeden typ střeliva, tj. zápalný projektil M74. Účinnost hlavice v cíli byla vysoká, bohužel však došlo k řadě tragických nehod způsobených samovolným vznícením náplně ve zbrani, z čehož logicky vyplynula nepříliš velká obliba M202 mezi vojáky. Většina kusů byla do poloviny 80. let stažena z aktivní služby a zakonzervována, ačkoliv se M202 sporadicky objevoval v rukou vojáků až do poloviny 90. let. Zbraň patrně nebyla nikdy exportována a v současnosti už se dá pokládat za prakticky vyřazenou, přestože v seznamu arzenálu US Army formálně zůstává. Je ovšem příznačné, že coby položka vojenské výzbroje M202 nikdy nedosáhl takové popularity, jakou mu dalo několik minut v rukou Arnolda Schwarzeneggera.

M202 FLASH (Flame Assault Shoulder Weapon)Publikace: Střelecká revue 11/2010

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

17.dubna 1711 zemřel Josef I. Habsburský, český král v letech 1690-1711

Translate