Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 21

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Je libo Danu? http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/samohybna-houfnice-shkh-vz.77-dana Nab...
V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 29. 4. 2014 20:22 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina: Karta se obrací

Karta na Ukrajině se obrací. Naděje, že se Ukrajina postaví Rusku na odpor, klesá. Šance, že se Ukrajincům podaří překazit Putinovy plány, mizí.

Situace na frontě se mění každým okamžikem, říká Švejk, jehož literární osudy skončily téměř před 100 lety právě na Ukrajině. Tato věta by se dala použít i na situaci na Ukrajině. Nebo možná by měla být upravena na „situace na Ukrajině krystalizuje každým dnem.“

Bohužel ne k dobrému. Ještě v sobotu jsem byl přesvědčen, že Ukrajinci mají na to, aby proti Putinovi něco udělali. Nyní se tato naděje, čím dál tím jasněji rozpouští a je čím dál tím pravděpodobnější, že se Putinovy plány opět plní.

Bylo by fajn, kdyby platila má sobotní teze o tom, že se bude muset Putin rozhodnout mezi plnou intervencí nebo opuštěním Ukrajiny. Bohužel to možná nebude muset udělat. Ukrajina totiž evidentně není schopná zatočit se separatisty. Navzdory vyhlášením představitelů přechodné vlády o protiteroristických operacích mají stále navrch ruští teroristé. Ukrajinci uskutečnili několik pokusů, které ovšem byly všechny zastaveny. Naproti tomu teroristé pokračují v obsazování dalších bodů na východní Ukrajině. Bylo matoucí, že jim to nešlo tak hladce jako na Krymu. Na východní Ukrajině narážejí na větší odpor, ale narazit na odpor ještě neznamená prohrát. Putinova šance, že se mu podařit znevážit ukrajinské volby a rozložit vládu i zemi.

Zdá se, že o největším problému Ukrajiny se moc nemluví. Ukrajinu momentálně nezachrání ani zbraně z USA, ani plyn ze Slovenska, ani zrušení cel z EU. Momentálním, akutním a největším problémem Ukrajiny je rozklad jejich ozbrojených sil a policie. Armáda je naprosto neschopná a v rozkladu. Policie je o něco schopnější, ale je na tom podobně. Ukrajina by hlavně potřebovala reformy ozbrojených složek. Potřebovala by lustrace, prověrky, výměnu velitelů, výcvik nových důstojníků atd. A to je za pár týdnů absolutně nemožné.

Představte si, jak by to vypadalo, kdyby v únoru, 3 měsíce po Sametové revoluci zaútočil na Československo Sovětský svaz. Vzpomeňme si, kolik let jsme dělali z VB Polici. Jak dlouho jsme dělali z armády rajónů profesionální vojsko. To netrvalo roky, ale desetiletí. A i přesto, že Česko je vyspělejší země než  Ukrajina, tak nemáme peníze na armádu.

Myslím si, že NATO by mohlo Ukrajině vojensky pomoci. De jure neexistuje žádný důvod, proč by nemohly jednotky NATO na pozvání Ukrajinské vlády zasáhnout proti ruským teroristům. De facto by to znamenalo třetí světovou válku. Ale realističtější pomoc by byla pomoc s reorganizací ukrajinských bezpečnostních sil, které nejsou schopny akce.

Na chvíli to vypadalo, že se Ruská mocenská mašina zadrhla, ale bylo to jen zdání. Už zase jede. Na východní Ukrajině to bud jako na Krymu, ale potrvá to déle. Nemá cenu rozebírat jednotlivé případy chaosu, které rusové vyvolávají na Ukrajině. Ještě uslyšíme o různých provokacích, o dalším obsazování, o dalších přestřelkách. Uvidíme další ruský teror, vydírání, lži a další várku ruských nehorázností.

Z těch všech ruských prasáren poslední dobou, kromě aféry s OBSE, vyniká předvedení zbitých zkrvavených zmučených zajatců bez kalhot. Opět to potvrzuje, že se Rusové na Ukrajině chovají jako Talibán v Afghánistánu a Al Kajda v Iráku a používají stejné metody. Dnes dokonce použili nástražný prostředek IED. Boj proti Rusku je bojem proti terorizmu.

To, že se Rusům daří a jejich obětem ne, však ani o nanometr nemění morální rozdání karet. Bohužel, jak bude pokračovat Ruskem řízený rozklad Ukrajiny, bude Ukrajina vypadat stále více jako rozložený a neschopný stát a to je přesně ruský cíl. A bude stále obtížnější Ukrajinu hájit i slovně a přesně o to Putinovi jde. Je to vychytralý plán zaměřený na zblbnutí světové veřejnosti. Je tudíž nezbytné, abychom si stále pamatovali, kdo je tady agresor, kde je zlo a kdo představuje nebezpečí. Jestli na to zapomeneme, je s námi konec.

Pořád platí, že jestliže se to Rusku podaří na Ukrajině, bude pokračovat dál a dál. Možná kdyby Rusko zaútočilo tanky a to jeho zlo bylo hmatatelné jako v roce 1968, Západ by se více mobilizoval a reagoval by chytřeji, rychleji a tvrději. Kdyby dalo Rusko západu šanci na nové Thermopyly, jenž by vešly do dějin. Jenže začíná to být jasné. Rusko má v plánu postupný rozklad za pomocí tajných služeb, propagandy, lží, demoralizace a pátých kolon. Takhle mu může padnout jeden stát za druhým. Potrvá to léta a lidi nevydrží tak dlouho udržet pozornost. Já si myslím, že se dobře učil na protizápadní taktice Al Kajdy, že mu islamisté ukázali, čím je západ zranitelný. Jak je pohodlný, nemá trpělivost a odhodlání a nemá chuť cokoliv obětovat. A přesně tyhle nedostatky Putin využije.

Ekonomické a vojenské kroky Západu, ať jsou jakékoliv, tak za ruskými kroky kulhají svou rychlostí a intenzitou.

Teze o bodech zlomu stále platí. A víte, kdy bude mít Západ svůj bod zlomu? Až se postaví Rusku skutečně účinně. Až se podaří v nějaké zemi Rusko skutečně porazit. Začínám se obávat, že na východní Ukrajině to nebude.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.září 1419 – Konal se tábor venkovského lidu na vrchu Na Křížkách jižně od Prahy. Radikální husitský kněz Václav Koranda na něm vyhlásil bojovný husitský program; chtěl zřídit boží stát a Plzeň měla být městem slunce. Shromáždivšímu se lidu doporučil, aby „vzali místo hole poutnické meč“.

30.září 1938 byl přijat Mnichovský diktát.

30.září 1943 byla spuštěna na vodu lehká letadlová loď HMS Colossus.

30.září 1891 zemřel generál Georges Boulanger