Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 20

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 21. 4. 2020 20:31 Napsal Duke
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Zprávy - jiné

Informace související se šířením koronaviru SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19

 Antonov An-124 Ruslan startující z Lipska od Číny na druhý zásobovací let pro zdravotnický materiál. Antonov An-124 Ruslan startující z Lipska od Číny na druhý zásobovací let pro zdravotnický materiál. (Převzato z https://twitter.com/ArmadaTweetuje)

Jak se tak pohybuje člověk na internetu, tak naráží na spousty informací apod ohledně koronaviru, snahy institucí, firem i obyčejných lidí v této době pomoci a proto jsme se rozhodli udělat alespoň tento malý rozcestník, který by něco z toho shrnul i pro naše čtenáře. Není cílem nic dublovat, ale spíše upozornit na zdroje informací a zajímavé články.

V rámci tohoto tématu je k dispozici i diskuzní téma na forum.vojsko.net: Koronavirus COVID-19

 Zahraniční zdroje informací

Na internetu je vydařená mapa rozšíření koronaviru. Obdobný je i web ncov2019.live, kde najdete mapu, statistiky a základní informace (anglicky).

Na webu WHO jsou mimo jiného rady a informace k nošení roušek. Jak je nasadit a kdy mají smysl (jakkoli je tato část pro populaci v česku spíše irelevantní). Web je v angličtině.

České zdroje informací

Na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR je také sekce s aktuálním počtem nakažených a vyléčených, grafy, kolik se který den prokázalo lidí s nákazou COVID-19, celkový (kumulativní) počet osob a další. I např. odkud si nemoc přivezli (33% nakažených má nyní původ nákazy v zahraničí). Přehled situace v ČR: COVID-19 dle MZČT zde.

Spoustu informací ke koronaviru naleznete na stránkách Státního zdravotního ústavu. Například:

Základní hygienická opatření - koronavirus
Chřipka versus koronavirus – podobnosti a zásadní rozdíly, situace k 18.3.2020
Doporučení lidem při současné epidemii koronaviru v ČR
Domácí péče o pacienty s COVID-19 s mírnými příznaky a postup u jejich kontaktů

Koronavirus už ovlivnil řadu akcí. Z vojenských jsou zrušení např. lětošní Slavnosti svobody v Plzni.

iRozhlas má pak ještě souhrný link na koronavirus, odkud je i níže uvedneé info, kam telefonovat. Také tam k 23.3.2020 vyvěsili nová vlátní opatření:

 • Veškerá opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru se prodlužují do 1. dubna
  Vláda schválila kurzarbeit pro firmy postižené omezeními, součástí je program na ochranu zaměstnanosti Antivirus
  Schodek státního rozpočtu se zvýší z původních 40 miliard korun na 200
  Ve velkých obchodech nad 500 m2 budou moci senioři nově nakupovat mezi 8. a 10. hodinou, pro menší obchody to neplatí
  Pendlerům vláda dala na výběr buď zůstat doma, nebo vycestovat do Německa či Rakouska za prací na tři týdny a sehnat si tam ubytování, po návratu domů je čeká povinná karanténa
  Maturity by měly být nejdřív 21 dnů po otevření škol, nebo je nahradí výsledky dřívějších vysvědčení. Příjimací zkoušky na SŠ nejdříve 14 dní po otevření škol

Kam telefonovat

1212
724 810 106
725 191 367

Linka 1212 slouží jako rozcestník pro občany, kteří hledají informace ohledně koronaviru. Pokud jsou linky obsazeny, volejte přímo na příslušnou krajskou hygienickou stanici.

 

Tipy

Jak si jednoduše vyrobit jednorázovou roušku pro osobní použití?

 Na stránkách Českého rozhlasu je návod jak si doma vyrobit roušku. Zde jsou i odkazy na různé skupiny apod, kde šíjí roušky. A také tam naleznete článek Vyvařit a přežehlit. Přečtěte si, jak pečovat o podomácku vyrobenou roušku.

Jak se zabavit

V současné zdroje některé instituce nebo firmy zpřístupňují svůj obsah zdarma nebo az symbolickou cenu. Můžete navštívit např. Knihovny proti viru. Také Knihovna Akademie věd ČR má část obsahu zdarma přístupnou.

Toto video vychází z anglického článku, který analyzuje šíření viru a interpretaci dat o počtu nemocných: Coronavirus: Why You Must Act Now, existuje i jeho český překlad: Koronavirus: Proč musíme jednat hned

Pro studium

Pokud máte doma děti, tak můžete navštívit další věc, kterou pro nás připravila Akademie věd ČR a to videa na jejím youtube kanálu. Také vydává časopis AΩ / Věda pro každého, který je dostupný online spolu s časopisy AB / Akademický bulletin a A / Věda a výzkum.

Pár článků k tématu

Materiál z Číny dosud stát přišel na tři miliardy korun. Chybějící respirátory poskytnou hasiči a policie
Ekonomika teď dostala dardu. Máme šanci to ustát, ale nesmíme dělat chyby, varuje bývalý guvernér ČNB
Rozdával ho zadarmo, přesto úřad zakázal lihovaru Žufánek vyrábět dezinfekční gel. Chybělo povolení

 

 

Článek bude postupně doplňován. Zajímavé související články můžete dávat do komentářů níže nebo na fórum.

Přidat komentář
Nahraj předchozí komentáře

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.října 1812 dochází k Bitvě u Malojaroslavce. Jedné z bitev Napoleonských válek. Výsledkem je patová situace, Rusové ustupují, ale Napoleon vzdává pronásledování Kutuzova.

24.října 1648 – Vestfálský mír ukončil třicetiletou válku. Španělsko a papežská kurie přišly o svůj význam, velmocemi se stává Francie a Švédsko. Vznikly dva nové státy – Švýcarsko a Nizozemí. Čechy ztratily území Horní i Dolní Lužice a zaznamenaly prudký pokles obyvatelstva.V Německu bylo zrovnoprávněno protestantské náboženství s katolickým, do Čech však reformy nepronikly a dále pokračovala protireformace.

24.října 1926 byl spuštěn na vodu italský těžký křižník Trieste.

Translate