VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 13. 9. 2023 14:05 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: ÚTOČNÉ PUŠKY

IMBEL IA2: Puška pro amazonský prales

IMBEL IA2

Brazilská armáda dlouho užívala pušky FN FAL ráže 7,62 mm, které se v Brazílii též licenčně vyráběly. V polovině 80. let však firma IMBEL (Indústria de Material Bélico do Brasil) přešla na přepracované pušky série MD ráže 5,56 mm, jež tedy vypadají jako kratší obměna FN FAL se zásobníkem z M16. Pořád jde standardní výzbroj brazilské armády, ale od 90. let existovala snaha je vystřídat modernější konstrukcí. V roce 1997 vznikla puška MD97, která ovšem stále nevyhověla požadavkům, a tudíž zbrojovka IMBEL zahájila projekt zcela nové zbraně, jež má označení IA2 a byla zavedena do služby v roce 2012.

IMBEL IA2

Existují provedení v rážích 7,62×51 mm i 5,56×45 mm a je dosti nezvyklé, že v závislosti na kalibru se liší též funkční princip, protože pušky ráže 7,62 mm mají mechanismus s výkyvnou závorou (jako FN FAL), zatímco 5,56mm verze používají naprosto nový systém, jenž se vzdáleně podobá některým americkým puškám, protože obsahuje otáčivý závěr se sedmi ozuby. IA2 ráže 5,56 mm se dodává se třemi délkami hlavně, kdežto 7,62mm verze zahrnují útočnou pušku a zbraň pro přesnou palbu. Do pušek lze zasouvat standardní zásobníky z M16, resp. FN FAL.

IMBEL IA2

První testy IA2 realizovaly síly námořní pěchoty, které operují převážně v amazonské džungli. Puška vykázala velkou spolehlivost i ve vlhkém prostředí plném různých nečistot, takže v následujícím roce bylo rozhodnuto o sériové produkci. Přednostními uživateli IA2 jsou samozřejmě speciální vojenské útvary, kromě nichž tyto pušky směřují též k některým elitním policejním a bezpečnostním silám, avšak armáda už schválila IA2 jako svou standardní dlouhou služební zbraň, a tudíž je zřejmě jen otázkou času, než nahradí všechny předchozí modely útočných pušek.

IMBEL IA2

Publikace: Přežít – Guns & Survival Speciál 7/2019: Útočné pušky

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.

2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.

2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.

2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.

Poslední komentáře

přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.