Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 36

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 28. 6. 2017 10:47 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: OSTATNÍ

TOP 10 zbraní amerických speciálních jednotek (1. část)

Pušky všeho druhu, pistole i kulomety, zvláštní úpravy známých typů i unikátní zbraně, to vše najdeme u elitních útvarů v ozbrojených silách USA.

Americká armáda má Special Forces a v těch funguje ultra-elitní jednotka Delta. Námořnictvo má zase útvar SEAL a v něm tajný tým DEVRGU, který má na kontě třeba i zabití Usámy bin Ládina. Další elitní jednotkou jsou Rangeři v armádě, své zvláštní síly má i námořní pěchota a letectvo. „Speciálové“ jsou taky u CIA a kromě nich zaručeně existuje spousta dalších útvarů, o kterých nikdy neuslyšíme. Každopádně ale všichni ti chlapi dostávají pro tu svou (zatraceně nebezpečnou) práci od Strýčka Sama hodně zvláštní kvéry, někdy i dost odlišné od těch, které „fasují“ obyčejní vojáci. Docela zajímavé je, že spousta těch zbraní pochází z Evropy. Ale náš přehled stejně začneme klasikou „Made in America“.

10. Nesmrtelná „em-šestnáctka“

Říká se, že nic nevydrží tak dlouho jako krátkodobé dočasné řešení. U útočné pušky M16 se o tom nedá pochybovat, jelikož do výzbroje vstoupila v roce 1963 s tím, že se bude používat tak jednu nebo dvě dekády, jenže uplynulo už přes padesát let a ona je pořád tady. Nástup neměla úplně nejlepší a spousta vojáků na ní nenechala nit suchou, ale za tu dlouhou dobu se podařilo skoro všechny mouchy vychytat, takže puška, kterou vojáci používají dneska, je opravdu dost jinde než ta, jakou nafasovali jejich tátové nebo dědové. Na klasickou M16 s dlouhou hlavní a pevnou pažbou už dnes taky moc nenarazíte, protože standardní kvér je zkrácená karabina M4 s teleskopickou pažbou. A navzdory všem úžasným futuristickým hračkám je to pořád taky ta nejrozšířenější puška u zvláštních jednotek. „Speciálové“ si samozřejmě své „em-čtyřky“ umí pěkně vyšperkovat. Těm sadám doplňků se říká SOPMOD a aplikují se většinou na vylepšené karabiny verze M4A1. Nabídka je velmi široká a zahrnuje všechna možná denní a noční hledí, kolimátory, laserové zaměřovače, svítilny, tlumiče a přídavné rukojeti, taky granátomety nebo brokovnice si pod hlaveň můžete připojit, zkrátka podle vkusu každého soudruha. Kromě toho ale existují varianty „em-čtyřky“, které vznikly extra pro speciální síly. Tak třeba zbraň zvaná Mk 18 neboli CQBR (Close Quarter Battle Rifle), která je zkrácená ještě víc, takže pokud si ji složíte na minimum, měří jen 68 cm (kdežto M4 má o sedm čísel víc). Tuhle věcičku si hodně oblíbily jednotky SEAL ve městech, kdežto v afghánských horách jim zase přijde vhod Mk 12 SPR (Special Purpose Rifle). To je vlastně M4 kompletně předělaná na větší přesnost, takže je z ní „ostrostřelecká puška“ („marksman rifle“), fakticky něco mezi útočnou a odstřelovačskou zbraní. Pokud jste viděli výtečný film Na život a na smrt (Lone Survivor), tak ta puška, kterou se tam oháněl Mark Wahlberg, byla právě Mk 12 SPR.

Mk 12 Special Purpose Rifle Mod 1

Mk 12 Special Purpose Rifle Mod 1

9. Fakt dobrá pistole z Německa

O Němcích si můžeme myslet ledacos, ale že umějí dělat kvalitní a spolehlivé výrobky, o tom se asi přít nebudeme. Prokazuje to třeba slavná zbrojovka Heckler & Koch, která má v oblasti palných zbraní jméno jako málokdo, a tak na její produkty narazíme i u amerických zvláštních jednotek. Značka H&K taky dokázala něco, co se nikomu nepovedlo skoro sto let, totiž naučit Američany, že ty svoje strašlivé pistolové náboje .45 ACP nemusejí střílet jenom z klasického Coltu M1911, popřípadě z jeho inovované verze M45 CQBP (Close Quarter Battle Pistol). Že tato munice má enormní zastavovací sílu, je zaručené, takže na Colt někdo stále nedá dopustit, i když už patří málem do muzea. Ale vývoj se přece jen někam pohnul, takže speciální síly do výzbroje zavedly v polovině 90. let něco nového, i když to je zase „pětačtyřicítka“, jelikož pro spoustu elitních zabijáků je obyčejná „devítka“ akorát dětská hračka (i když fakt je, že někteří si zbraně Beretta, Glock či SIG v ráži 9 mm docela oblíbili). Někoho to možná překvapilo, ale extrémně náročné výběrové řízení vyhráli Němci od Hecklera & Kocha s pistolí, která dostala jméno Mk 23. Proti starému Coltu je jednak přesnější a jednak má větší zásobník, do něhož se vejde až dvanáct ran (kdežto do Coltu sedm). Ale nebyli by to snad Němci, kdyby se spokojili s tím, že udělali „jen“ dobrý výrobek, a tak to dál zdokonalovali. Propojili to nejlepší z dalších svých pistolí USP a P2000, samozřejmě to zase uzpůsobili pro kalibr .45, přidali spoustu lišt a úchytů na všechny možné doplňky a vznikla výkonná kompaktní pistole HK45C. Ta se potom hodně zalíbila ultra-elitní námořní jednotce DEVGRU, která ji zařadila do služby jako Mk 24. A ví se, že tyhle pistole s laserovými zaměřovači a tlumiči měli i členové komanda, které před pěti roky konečně poslalo Usámu bin Ládina tam, kam patřil.

HK 45C

HK 45C

8. Brokovnice nejsou jen pro lov

Když američtí hoši v roce 1917 dorazili do toho nepořádku v Evropě, tak na ně místní koukali dost vyjeveně i proto, že si přivezli taky brokovnice. Ale oni sem nepřijeli lovit křepelky nebo zajíce, nýbrž střílet Němce v zákopech. A právě na to se brokovnice (podobně jako samopaly) hodily, protože když máte málo místa, ale chcete nadělat tomu druhému chlapovi fakt spoustu problémů, máloco se hodí tak jako várka broků. Díky Američanům se tedy brokovnice dostaly do vojenské výzbroje a figurují v ní pořád. A vedle vojenské policie si je nejvíc oblíbily právě speciální jednotky, které často bojují v zastavěných zónách. „Brokárna“ má taky další výhodu v tom, že je univerzální, protože nestřílí zdaleka jen patrony s broky. Můžete do ní naládovat i třeba „flash-bang“ granáty (dočasně oslepují a ohlušují), munici se slzným plynem, gumové či plastové projektily nebo speciální náboje k ničení zámků a vyrážení dveří. Pokud jde o zbraně samotné, pořád nejoblíbenější je ta klasická „pumpovací“ brokovnice Remington 870. Dělá se i ve verzi pro zavěšení pod pušku M16 nebo karabinu M4; možná si vzpomenete, že tohle měl indián Billy ve filmu Predátor, ale dneska už existuje i pokročilejší varianta od firmy Knight’s Armament Company. Jmenuje se Master Key, což napovídá, že se s ní nejvíce počítá právě na to likvidování zámků. V rukou amerických vojáků se sem tam mihne taky brokovnice M1014, což už je poloautomatická zbraň, vlastně armádní verze italského typu Benelli M4 (pokud jste hráli Half-Life nebo Counterstrike, určitě si ji pamatujete). Zatím úplně nejnovější věcička, co se u „speciálů“ zkouší, se nazývá M26 MASS (Modular Accessory Shotgun System). Tohle je „pumpovací“ brokovnice s řadovým zásobníkem (na 3 nebo 5 ran), kterou můžete připojit pod pušku M16/M4 nebo ji (s přidanou pažbou) nosit samostatně.

M26 Modular Accessory Shotgun System (MASS)

M26 Modular Accessory Shotgun System (MASS)

7. Pušky do (skoro) každé situace

Jak víme, standardní M16 i zkrácená M4 používají munici kalibru 5,56 mm. Občas se ale hodí i větší palebná síla, tedy něco na střelivo ráže 7,62 mm NATO. Proto se taky omezeně udržuje stará 7,62mm automatická puška M14, kterou sice ve standardní službě nahradila M16, ovšem někdo zkrátka munici ráže 5,56 mm nikdy nepřišel na chuť. Staré M14 se vylepšují a to, co se z nich stalo, třeba pušky M39 EMR (Enhanced Marksman Rifle) nebo Mk 14 EBR (Enhanced Battlefield Rifle), vypadá spíš jak něco ze sci-fi než jako zbraň stará přes šedesát let. Ale tohle je přece jen spíš vzácnost, a když se dnes mluví o amerických puškách ráže 7,62 mm, tak jsou to většinou „ostrostřelecké“ zbraně od značky Knight’s Armament Company. V té svého času pracoval Eugene Stoner, který kdysi vymyslel AR-15 (civilní jméno M16) i její předchůdkyni AR-10. Když ta čísla sečtete a přidáte příjmení konstruktéra, máte pušku SR-25, s níž se firmě KAC povedlo udělat díru do světa. Někdy se říká, že SR-25 je zkrátka jen úprava M16 na ráži 7,62 mm, jenže to není pravda, z hlediska mechanismu je to spíš AR-10, i když na pohled více připomíná známou M16. Každopádně vstoupila do výbavy speciálních sil nejdřív pod jménem Mk 11, ale poté si ji standardizovaly a trochu předělaly i „normální“ jednotky a výsledek nese označení M110 SASS (Semi-Automatic Sniper System). Někdy ji užíval i „Americký sniper“, tedy slavný Chris Kyle, a ačkoli v knížce napsal, že ji zase tak moc nemusel, obecně se zbraně firmy KAC dočkaly obrovské obliby. Hlavně proto, že znamenají dost dobrý kompromis mezi odstřelovačskou a útočnou zbraní. Dá se s nimi s docela slušnou přesností pálit na větší dálku, ale neztratíte se s nimi ani v intenzivní přestřelce. A pokud chcete ještě něco úplně zvláštního, tak můžeme zmínit pušku SR-47, což je SR-25 na munici a zásobníky ze sovětského automatu AK-47. Malou sérii nafasovali „speciálové“ v Afghánistánu.

6. Když chcete pořádnou dávku

U kulometů to bylo vlastně trochu podobně jako u útočných pušek, ačkoli se zpožděním. Jako náhradu za staré lehké a těžké zbraně Browning zavedli Američané v 60. letech kulomet M60, který má ráži 7,62 mm. Sice to nebyl zrovna ergonomický klenot, takže dostal přezdívku „The Pig“ („Prase“), avšak jeho mimořádnou palebnou síla si ve Vietnamu chválili. Když ho potom v 80. letech začal v roli lehkého kulometu střídat typ M249 SAW (Squad Automatic Weapon) ráže 5,56 mm, tzn. vlastně verze belgické zbraně FN Minimi, ozvala se kritika, že se dělá zase ta samá chyba jako u útočných pušek a že kulomet by měl mít větší ráži. Speciální jednotky se tedy rozhodly zařadit také inovované „em-šedesátky“, které nesou označení M60E3, M60E4 a Mk 43 a které poznáte podle pistolové rukojeti pod hlavní. To je právě ten kvér, kterým se tak rádi ohánějí Sylvester Stallone nebo Arnold Schwarzenegger. A věřte nebo ne, skutečně jsou i chlapi, kteří tímhle stylem umějí postřílet bandu Talibanců. Samozřejmě i zvláštní útvary mají ve výzbroji M249, protože navzdory kritice ohledně střeliva je to opravdu zatraceně povedená věcička. Ale jak je u „speciálů“ obvyklé, zase to nejsou úplně ty standardní zbraně, jaké fasují obyčejní pěšáci. Tak vznikla mj. verze M249 SPW (Special Purpose Weapon), která je lehčí a uzpůsobená k tomu, abyste si na ni mohli instalovat všelijaké doplňky z té sady SOPMOD pro karabiny M4. Tomuhle velmi podobná, i když v detailech odlišná je zbraň Mk 46, ovšem co je fakt specifikum samo pro sebe, to je kulomet Mk 48. Přece jenom i ty zdokonalené verze M60 stárnou, a tak někoho logicky napadlo předělat SAW alias Minimi na ráži 7,62 mm. Kupodivu se to povedlo a potom v praxi velmi osvědčilo, takže kulomety Mk 48 dneska používají SEAL či armádní Rangeři pod přiléhavou přezdívkou „Maximi“.

Lukáš Visingr

Publikace: RadioDixie.cz, 2. června 2016

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.listopadu 1790 – České stavy schválily na svém sněmu tzv. Stavovská desideria, která shrnula požadavky protijosefínské stavovské opozice. Stavy požadovaly znovuzavedení dřívější berní a urbariální soustavy, obnovení stavovského zemského zřízení, opětovné zavedení nevolnictví, obnovení zrušených klášterů apod. Ke stížnosti se připojily i moravské stavy.

Translate