Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 13. 8. 2012 16:09 Napsal Zuzana Lukšová
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OSOBNOSTI

Knížata a Králové v českých zemích

Knížata:

Přemyslovci
872? – 883 Bořivoj I.
883 – 885 Strojmír, snad nějaký z českých knížat
885 – 888/889 Bořivoj I.
888/9 – 894 Čechy náležely Velké Moravě
894 – 915 Spytihněv
915 – 13.2. 921 Vratislav I.
921 – 922/4 za Václava spravuje zemi jeho matka Drahomíra
922/4 – 28.9. 929/35 sv. Václav
28.9. 929/935 – 15.7. 972 Boleslav I. Ukrutný
15.7.972 – 7.2. 999 Boleslav II. Pobožný
Čechy v letech 999 -1035
7.2. 999 – květen 1002 Boleslav III. Ryšavý
květen 1002 – leden 1003 Vladivoj, zřejmě nějaký příbuzný Přemyslovců z Polska
únor až březen 1003 Boleslav III. Ryšavý
1003 Jaromír
1003 – září 1004 Břetislav I. Chrabrý, polský vládce
7.9. 1004 – 12.4. 1012 Jaromír
12.4. 1012 – podzim 1033 Oldřich
podzim 1033 – 14.4. 1034 Jaromír
14.4. 1034 – 9.11. 1034 Oldřich
9.11. 1034 – 4.11. 1035 Jaromír
4.11. 1035 – 10.1. 1055 Břetislav I.
10.1. 1055 – 28.1. 1061 Spytihněv II.
28.1. 1061 – 14.1. 1092 Vratislav II.
- 15.6. 1085 – získal královskou korunu pro svou osobu
22.1. – 6.9.1092 Konrád I. Brněnský
14.9. 1092 – 22.12. 1100 Břetislav II.
25.12. 1100 – květen 1107 Bořivoj II.
4.5. 1107 – 21.9. 1109 Svatopluk
21.9.1109 – leden 1110 boj mezi olomouckým údělníkem Otou a Vladislavem I., synem Vratislava II.
leden 1110 – konec r. 1117 Vladislav I.
konec r. 1117 – 16.8. 1120 Bořivoj II.
16.8. 1120 – 12.4.1125 Vladislav I.
12.4. 1125 – 14.2. 1140 Soběslav I.
14.2. 1140 – začátek r. 1173 Vladislav II.
- 11.1. 1158 - získal královskou korunu pro svou osobu
1160 – 1167 Děpolt jmenován spoluknížetem
začátek r. 1173 – září 1173 Bedřich (Fridrich)
září 1173 – červen 1178 Soběslav II.
červen 1178 – 25.3 1189 Bedřich (Fridrich)
25.3.1189 – 9.9. 1191 Konrád II. Ota
září/říjen 1191 – zač. r. 1192 Václav II.
zač.r. 1192 – červen 1193 Přemysl Otakar I.
červen 1193 – 15.6.1197 Jindřich Břetislav
22.6. – 6.12. 1197 Vladislav Jindřich
6.12.1197 – 15.8. 1198 Přemysl Otakar I.

Králové:

Přemyslovci
15.8. 1198 – 15.12. 1230 Přemysl Otakar I.
15.12. 1230 – 23.9. 1253 Václav I. Jednooký
23.9. 1253 – 26.8.1278 Přemysl Otakar II.
26.8. 1278 – 1283 zemi spravuje poručník Václava II. Ota V. Braniborský
1283 – 1288 regentská vláda Záviše z Falkenštejna
1288 – 21.6. 1305 Václav II.
21.6. 1305 – 3.8. 1306 Václav III
- po zavraždění Václava III. vymírají Přemyslovci
Králové v období po vymření Přemyslovců:
16.10.1306 – 3.7. 1307 Rudolf Habsburský
srpen 1307 – 1310 Jindřich Korutansk
Lucemburkové
1310 – 26.8. 1346 Jan Lucemburský
26.8. 1346 – 29.11.1378 Karel IV.
29.11. 1378 – 16.8. 1419 Václav IV.
16.8. 1419 – 3.-7. 1421 bezvládí; 28.7. 1420 se nechal Zikmund Lucemburský korunovat českým králem, ale nebyl přijat
od 3.-7. 1421 – 14.8.1436 zemi měla spravovat dvacetičlenná zemská vláda, ale nebyla úspěšná, a tak panovalo dále bezvládí
14. 8 1436 – 9.12.1437 Zikmund Lucemburský
Králové po vymření Lucemburků:
27.12 1437 – 27.10. 1439 Albrecht Habsburský
27.10. 1439 – 1440 bezvládí
od 1440 ke správě země byly zřízeny landfrídy – sdružení šlechticů a zástupců měst na určitém území, které měly nahradit ústřední zemskou vládu
3.9. 1448 – 28.10.1453 Jiří z Poděbrad zemským správcem
28.10. 1453 – 23.11. 1457 Ladislav Pohrobek, místo mladého panovníka však stále spravuje zemi zemský správce Jiří z Poděbrad
23.11. 1457 – 2.3. 1458 Jiří z Poděbrad zemským správcem
2.3. 1458 – 22.3. 1471 Jiří z Poděbrad
3.5. 1469 částí šlechty králem zvolen Matyáš Korvín, nebyl však uznán
Jagellonci
27.5 1471 – 13.3. 1516 Vladislav II.
13.3. 1516 – 29.8.1526 Ludvík
Habsburkové
23.10. 1526 – 25.7. 1564 Ferdinand I.
25.7 . 1564 – 12.10.1576 Maxmilián II.
12.10.1576 – duben 1611 Rudolf II.
duben 1611 – 20.3. 1619 Matyáš
20.3. – 19.8. 1619 Ferdinand II.
26.-27.8.1619 – 8.11.1620 Fridrich Falcký
8.11. 1620 zvoleni zemští místodržící Karel z Lichtenštejna a František z Dietrichštejna
1620 – 15.2. 1637 Ferdinand II.
15.2. 1637 – 2.4.1657 Ferdinand III.
2.4.1657 – 5.5. 1705 Leopold I.
5.5. 1705 – 17.4. 1711 Josef I.
17.4. 1711 – 20.10. 1740 Karel VI.
20.10. 1740 – 29.11. 1780 Marie Terezie
7.12.1741 – 22.4. 1745 Karel Albrecht, který neuznával nástupnictví Marie Terezie, se prohlásil českým králem, ale nebyl všemi uznán
Habsbursko – lotrinská dynastie
29.11. 1780 – 20.2. 1790 Josef II.
20.2. 1790 – 1.3. 1792 Leopold II.
1.3. 1792 – 2.3. 1835 František I.
2.3. 1835 – 2.12. 1848 Ferdinand V. Dobrotivý, místo slabomyslného panovníka vládne státní konference. Jejími členy byli arcivévodové Ludvík a František Karel, kníže K.W.L. Metternich a hrabě F.A. Kolowrat – Liebsteinski.
2.12.1848 – 21.11. 1916 František Josef I.
21.11. 1916 – 11.11.1918 Karel I.
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.září 1940 podepisuje Třetí říše, Itálie a Japonsko Pakt tří.

27.září 1271 se narodil Václav II., český král v letech 1283-1305