Přihlášení
Kdo je online
Spřátelené weby
Poslední komentáře
Peru: Hledání cesty z nejistoty
Druhá tichomořská válka - bitva o Aricu
Podobně jako jiné státy Latinské Ameriky prošlo také Peru mnoha vojenskými převraty a diktaturami, proti nimž bojovaly partyzánské a teroristické skupiny. Zemi stále sužuje korupce a politická nestabilita, což se logicky odráží též ve schopnostech ozbrojených sil, jejichž arzenál ale zahrnuje i nejednu zajímavost.
Armády zemí Latinské Ameriky představují do značné míry velmi svébytný fenomén, protože mezistátní války jsou na tomto kontinentu relativně vzácné. Existují však i výjimky, mezi něž patří mj. ozbrojené síly Peru, jež ještě v roce 1995 vedly regulérní válku s Ekvádorem. Kromě toho se tradičně zaměřují na potlačování ozbrojeného odporu uvnitř domácích hranic, protože v Peru dlouhodobě operují marxistické odbojové skupiny a narkomafie. Za pozornost stojí též fakt, že peruánské ozbrojené síly dodnes disponují širokým spektrem sovětských zbraní, které tamější vojenský režim nakupoval v průběhu 70. let.
Košický vládní program
I.
Po více než šesti letech cizácké poroby přišel čas, kdy nad naší těžce zkoušenou vlastí vzchází slunce svobody. Na své slavné vítězné cestě na západ osvobodila Rudá armáda první části Československé republiky. Tak bylo umožněno díky našemu velkému spojenci, Sovětskému svazu, že na osvobozené území se vrátil prezident republiky a byla zde, opět na domácí půdě, vytvořena nová československá vláda.
Nová vláda má býti vládou široké Národní fronty Čechů a Slováků a tvoří ji představitelé všech sociálních složek a politických směrů, které doma i za hranicemi vedly národně osvobozenecký zápas za svržení německé a maďarské tyranie. Nová vláda považuje za svůj úkol, aby po boku Sovětského svazu a ostatních spojenců dovedla tento zápas do konce, do úplného osvobození republiky, přispěla všemi silami českého a slovenského národa k plné porážce hitlerovského Německa a učinila první kroky pro vybudování nového, šťastnějšího života našich národů v osvobozené vlasti.
Kroton: Ženijní systém pro plošné minování
Kroton
Jestliže protipěchotní miny jsou obecně odsuzovány a většina států přistoupila k jejich zákazu, ty protitankové si nadále uchovávají význam jako důležitý nástroj obrany území. Dokazuje to i fakt, že se stále rozsáhle užívají prostředky pro plošné minování, jako je polské pásové vozidlo Kroton, které bylo zavedeno do služby v roce 2004.
Největší přínos pro NATO během rozšiřování po konci studené války nepochybně představuje armáda Polska. O ní se dnes často mluví též jako o armádě, která má v Evropě možná nejvyšší operační připravenost (což je pro „staré“ členy Aliance vizitkou skutečně tristní), a také jako o armádě, která si vybudovala působivé expediční kapacity, aniž by ovšem oslabila vševojskové schopnosti pro konvenční obranu teritoria. Coby konkrétní příklad se dá uvést vozidlo Kroton, které slouží pro vytváření protitankových minových polí.
Shrnutí za únor 2021
Přinášíme shrnutí za leden 2021 s novinkami u nás i ve světě a také se změnami na Vojsku.
1. února 2021 zahájila armáda rušení záložní nemocnice v Letňanech.
1. února 2021 se uskutečnil vojenský převrat v Myanmaru. Vládu převzal generál Min Aun Hlain.
2. února 2021 byl Alexej Navalnyj odsouzen v Rusku na 3,5 roku do vězení
2. února 2021 absolvoval letoun F-15EX Eagle první zkušební let. Letecká flotila stárne a dodávky nových letounů F-35 nejso udostatečné, takže je zapotřebí starých dobrých F-15.
6. února 2021 Vojenská junta v Myanmaru zablokovala přístup k internetu.
6. února 2021 převzaly uzbecké vzdušné síly poslední ze šesti letounů L-39 Albatros, které podstoupily generální opravu v Aeru Vodochody. Byla provedena i jejich částečná modernizace, kdy obdržely novou radiostanici vyrobenou v ČR, nový navigační systém a indikátor námrazy. Smlouva byla podepsána v roce 2018 a všech 6 strojů putovalo do Aera v roce 2019. Aeru Vodochody v současnosti také realizuje generální opravu tří L-39 nigerijských vzdušných sil.
AEG G.IVk: První vzdušný lovec tanků
AEG G.IV
Nasazení každé nové zbraně zákonitě způsobuje zrod protizbraně. Nejinak tomu bylo i u tanků, na něž za první světové války hledalo odpověď císařské Německo. Mezi technicky jistě nejzajímavější výsledky patřil bojový letoun AEG G.IVk, který lze vlastně pokládat za první specializované protitankové letadlo v dějinách.
Německá společnost AEG (Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft) patřila na přelomu 18. a 19. století mezi nejvýznamnější strojírenské firmy v Evropě. Zapojila se též do vývoje a produkce letadel a věnovala se zejména průzkumným či bombardovacím typům. V roce 1917 tak byl do výzbroje zařazen její bombardér G.IV, který sice na průběh války neměl příliš velký vliv, ale i přesto se do historie letectví výrazně zapsal. Jeho verze zvaná G.IVk totiž nesla dvojici 20mm kanonů ke střelbě proti pancéřovaným pozemním cílům.
Mauser HSP
Mauser HSC
Před válkou byla široce používána jiná pistole Mauseru a to HSC u armády i policie, HSC začala být vyráběna v Německu znovu koncem 60. letech, ale v polovině 70. byla její výroba ukončena.
Po válce došlo k přesunu obráběcích strojů a personálu do Francie, v 60. letech začala snaha Mauseru obnovit výrobu jako tomu bylo před válkou pro polici a armádu, ale potýkal se s nedostatkem zkušených pracovníků ve vývoji.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
13.dubna 1937 byla spuštěna na vodu britská letadlová loď HMS Ark Royal.
13.dubna 1849 – Soud básníka a satirika Karla Havlíčka Borovského za kritiku Oktrojované říšské ústavy v Národních novinách. Hájil se velmi dobře a ještě stihl kritizovat politiku. Byl jednomyslně osvobozen.
Poslední novinky
- Peru: Hledání cesty z nejistoty
- Košický vládní program (5.4.1945)
- Kroton: Ženijní systém pro plošné minování
- Shrnutí za únor 2021
- AEG G.IVk: První vzdušný lovec tanků
- Mauser HSP
- Útoky na základny Zeppelinů: První britské nálety z letadlových lodí
- Strach má jméno dron: Bezpilotní prostředky v rukou teroristů
- Centauro II
- Shrnutí za leden 2021